Rreth Komisionit Kushtetues

Komisioni Kushtetues i Kosovės ėshtė themeluar nga Presidenti i Kosovės nė pėrputhshmėri me rekomandimet e Emisarit Special tė Kombeve tė Bashkuara, Ahtisaarit, nė Raportin  pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, tė dorėzuar Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara.  Komisioni e reflekton diversitetin e Kosovės dhe ėshtė pėrgjegjės pėr hartimin e Kushtetutės qė pėrfaqėson interesat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

Komisioni Kushtetues ėshtė emėruar nga Presidenti i Kosovės nė vendimin e tij tė datės 19 Shkurt 2008. Dr. Hajredin Kuēi dhe Znj. Nekibe Kelmendi janė emėruar si Kryesues dhe zėvendės Kryesuese. Pėr tė lexuar vendimin e Presidentit ju lutemi klikoni kėtu.

Komisioni Kushtetues ka themeluar 10 grupe punuese tė cilat fokusohen nė fusha specifike tė Kushtetutės. Anėtarėt e poshtėshėnuar tė Komisionit janė kryesues tė grupeve punuese nė vijim.

Nėngrupet punuese:

 

1. Grupi punues mbi preambulėn

Kryesues: Blerim Shala

 

2. Grupi punues mbi parimet themelore, sundimin e sė drejtės dhe parimet e kalimtare 

Kryesues: Arsim Bajrami

 

3. Grupi punues mbi institucionet e Kosovės

Kryesuesit: Ramė Manaj dhe Jakup Krasniqi

 

4. Grupi punues mbi tė drejtat dhe liritė fundamentale

Kryesuese: Gjylieta Mushkolaj

 

5. Siguria dhe rendi

Kryesues: Kadri Kryeziu

 

6. Tė drejtat e komuniteteve

Kryesues: Mahir Yagcilar

 

7. Pushteti i gjyqėsorit, prokurorėt dhe Gjykata Kushtetuese

Kryesuese: Nekibe Kelmendi

 

8. Marrėdhėniet ekonomike

Kryesues: Iljaz Ramajli

 

9. Vetėqeverisja lokale

Kryesues: Eqrem Kryeziu

 

10. Agjencitė e pavarura dhe Ombudspersoni

Kryesues: Ylber Hysa

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit