Preambula

Ne, Populli i Kosovės,

Tė vendosur pėr tė ndėrtuar njė ardhmėri tė Kosovės si njė vend i lirė, demokratik dhe paqedashės, i cili do tė jetė atdhe i tė gjithė qytetarėve tė vet;

Tė pėrkushtuar pėr krijimin e njė shteti tė qytetarėve tė barabartė, i cili do tė garantojė tė drejtat e secilit qytetar, liritė qytetare dhe barazinė e tė gjithė qytetarėve para ligjit;

Tė zotuar qė Kosova tė jetė shtet i mirėqenies ekonomike dhe i prosperitetit social;

Tė sigurt qė shteti i Kosovės do tė kontribuojė nė stabilitetin e rajonit dhe tė mbarė Evropės, duke krijuar marrėdhėnie tė fqinjėsisė dhe tė bashkėpunimit tė mirė me tė gjitha shtetet fqinje;

Tė bindur qė shteti i Kosovės do tė jetė anėtar i denjė i familjes sė shteteve paqedashėse nė Botė;

Me synimin qė shteti i Kosovės tė pėrfshihet nė proceset integruese Euro-Atlantike;

Nė mėnyrė solemne, miratojmė Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.

Kapitujt e Kushtetutės

Lidhjet

Lidhje me faqe nė gjuhėn angleze:

Foto nga debatet publike

Lajmet e fundit